DEEP CUT - OZZY OSBOURNE | 1
V této rubrice se pokusím probrat a stručně zhodnotit alba těch největších osobností a kapel, které psaly historii metalové hudby.
Frontman Black Sabbath, rocková ikona, hvězda televizní reality show, národní poklad, ale také chlápek s pořádně kontroverzním životním příběhem. Ozzyho už pravděpodobně nikdy neuvidíme NAŽIVO v rámci tour, nicméně není vyloučeno, že nás ještě potěší nějakou studiovou nahrávkou. Přejme si to. V následujících kapitolách a dnech se budeme hrabat v albové tvorbě sólové kariéry Prince temnoty.
Ozzy se narodil jako John Michael Osbourne v Astonu v Birminghamu 3. prosince 1948. Ve svém životě byl opravdu vším možným. Mladistvým delikventem a odsouzeným zlodějem, který se stal multimilionářem; alkoholikem a narkomanem, který přežil tři desetiletí šíleného hýření; tlustým opilcem vyhozeným z jedné z největších světových kapel, který se pak stal ještě větší sólovou hvězdou; bláznem, který se pokusil zabít svou ženu a je s ní stále ženatý. Ozzy byl magor, co kousal hlavy holubicím a netopýrům, ale současně se stal široce milovaným národním klenotem. "Měl jsem velké štěstí," říká Ozzy.
V roce 1979 to vypadalo, že kariéra Ozzyho Osbourna
skončila. Byl vyhozen z kapely Black Sabbath, jejímž byl deset let frontmanem. Bylo
mu právě 30 let a byl na šrot, schovaný v hotelovém pokoji v LA a celé měsíce si
neustále nakládal mozek chlastem a drogami. Sharon Arden byla Ozzyho spása:
manažerka, která znovu nakopla jeho umírající kariéru a později manželka, která
ho podporovala v dobrém i zlém.
Na přelomu 80. let, jej přiměla spojit svůj osud s kytarovým zázrakem Randym Rhoadsem. Díky tomuto spojení se Ozzymu podařil zázračný comeback, jen aby se zakrátko stalo něco nemyslitelného: během amerického turné v březnu 1982 byl Rhoads zabit při letecké havárii. Což znovu uvrhlo Ozzyho do hlubokých depresí.
Po čase se Ozzy znovu pokusil o návrat, vyzkoušel několik parťáků, až nakonec v roce 1988 našel spřízněnou duši v Zakku Wyldeovi. Mladíkovi ne nepodobném v mnohém Randy Rhoadsovi, který se ve věku 21 let připojil k Ozzyho kapele a od té doby zůstal s většími či menšími pauzami po jeho boku až dodnes.
Společně s Black Sabbath Ozzy vytvořil devět alb a zejména první šestice mu zajistila pověst jednoho z největších rockových frontmanů. A v následujících letech vybudoval další působivé dílo, včetně téměř neočekávané horké série na konci kariéry s alby Ordinary Man a Patient No 9, se kterou se dostal do Top 3 na obou stranách Atlantiku.
"Jsem," přiznává, "zasraný blázen." Nevidím to jinak.
17. Under Cover (Epic, 2005)
Tahle kolekce klasických rockových coververzí, původně zahrnutá v boxu Prince Of Darkness , byla pro Ozzyho opravdovou srdcovkou a byl na to nesmírně hrdý. "Zatraceně oslepující!" běsnil. Málokdo s ním souhlasil. Under Cover dokulhalo na 134. místo v americkém žebříčku a objevilo se i v anketě časopis Q Magazine o 50 nejhorších alb všech dob.
Upřímně řečeno, Under Cover nebyla úplná katastrofa. Ozzy, fanatik do Beatles, se k "In My Life" choval s úctou a bavil se i s Mountain's "Mississippi Queen". Na druhou stranu, jeho verze "Sympathy For The Devil" a "All The Young Dudes" byly vandalské činy, v konečném důsledku mnohem horší, než chcaní na The Alamo.
16. Ozzmosis (Epic, 1995)
Ozzy po vydání alba No More Tears v roce 1991 oznámil svůj odchod do důchodu. O čtyři roky později však byl zpět s novým albem, na kterém se spolu s ním objevil jeho starý přítel a bývalý baskytarista Sabbath Geezer Butler. Dalšími do party byli Zakk Wylde, bubeník Deen Castronovo (Journey/Bad English) a klávesový maestro Rick Wakeman.
Ozzmosis produkoval Michael Beinhorn, známý svou prací se Soundgarden a Red Hot Chili Peppers . Beinhornovo cítění moderního rocku fungovalo dobře třeba na vynikající skladbě "See You On The Other Side", napsané společně s Lemmym. Nicméně komplexně vzato byl Ozzmosis i přes hvězdné muzikantské obsazení a multihitovku "Perry Mason" jediný Ozzyho comeback, který selhal.
(pokračování za pár dní)